Jaroslava Velartová - Bylo, nebylo

Jaroslava Velartová

  • Jaroslava Velartová
    Jaroslava Velartová

Spisovatelka a ilustrátorka Jaroslava Velartová se celý život zabývá sbíráním příběhů a pověstí z okolí svého bydliště, jímž je malá víska Kostelec asi 8 km jižně od Jičína. Do své sbírky neváhá zařadit ani příběhy a pověsti z Českého Ráje a Podkrkonoší, které by byly bez jejího zájmu pravděpodobně dávno zapomenuty. 

V průběhu let vydala několik menších knih s pověstmi Českého Ráje a okolí, Nyní se však rozhodla splnit si svůj dlouholetý sen - sepsat knihu s příběhy z okolí Kostelce a doplnit ji ilustracemi a vysvětlivkami všeho, co je pro dnešního čtenáře netypické a s čím se dnes již v běžném životě nesetká. 

Kniha Bylo, nebylo vychází na konci září 2017 a je určena čtenářům všeho věku. Příběh dvou chlapců nám přibližuje život na konci 16. století, ovšem díky vyprávění lidí chlapcům blízkých se dozvíme i o časech starších. Přestože je příběh chlapců plný dramat, zvratů i nejistého života, působí kniha velmi příjemně a malebně Svým stylem a podáním je vhodná i pro menší děti, ti starší zase ocení věrné vyobrazení a vysvětlení všeho, co se tehdy mohlo udát.

Jaroslava Velartová nezahálí ani po dokončení práce na této knize. Nyní chystá k vydání poslední knihu s pověstmi, která vyjde nejen jako samostatná publikace, ale snad i jako součást souhrnného souboru všech dosud vydaných děl. Milovníci Českého ráje a okolí se vskutku mají na co těšit.